Schody drewniane – wymiary zapewniające wygodę

Schody drewniane wymiaryProjektując schody drewniane, wymiary powinny uwzględniać zarówno specyfikę danego pomieszczenia jak i maksymalizację wygody domowników.

Bez wątpienia – większa przestrzeń w danym obiekcie będzie sprzyjać komfortowi.

Nie oznacza to jednak, że osoby, które nie dysponują dużym pomieszczeniem muszą być skazane na brak wygody podczas korzystania ze schodów.

Schody drewniane – wymiary

Gdy chodzi o schody drewniane, wymiary muszą być dostosowane do kilku podstawowych wartości. Najczęściej ma się tutaj na myśli przede wszystkim średnią długość kroku dorosłego człowieka, która wynosi od 60 do 65 cm. Na tej podstawie oblicza się zarówno wysokość, jak i głębokość stopni. Gdy wysokość będzie zbyt duża, schody będą uznane za strome – a zatem niewygodne.

Inną kwestią jest sposób poprowadzenia biegu. Bez wątpienia schody proste należą do tych najwygodniejszych. Domownik ma do czynienia ze stopniami o takiej samej głębokości, wysokości oraz kształcie, w związku z czym zawsze zapewnia sobie wygodne podparcie.

Jednak schody proste potrzebują zaangażowania dużej przestrzeni, co nie zawsze jest możliwe. Na szczęście istnieją także inne możliwości.

Alternatywy dla schodów prostych

Przykładem alternatywy mogą być schody kręcone. Zawierają one o wiele mniej miejsce oraz – w przypadku schodów systemowych – charakteryzują się nieskomplikowaną budową oraz możliwością samodzielnego montażu.

Niestety rozwiązanie to nie jest pozbawione wad – chodzi przede wszystkim o to, że stopnie mają różną szerokość po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. W związku z tym wygodne podparcie dla stopy można znaleźć tylko na środku stopnia. Dlatego też domownik nie ma poczucia swobody podczas korzystania ze schodów – nie jest możliwe również np. minięcie się osoby wchodzącej i schodzącej.

W związku z tym polecamy przede wszystkim schody zabiegowe, które łączą w sobie wygodę oraz funkcjonalność. Ich konstrukcja opiera się zarówno na zwykłych stopniach, jak i elementach o różnej szerokości. Jednak stopnie zakręcają tylko przy zabiegu – czyli miejscu, w którym schody ulegają złamaniu (pod kątem 90 lub 180 stopni). Dzięki temu nie zajmują one wiele powierzchni, a jednocześnie pozwalają na wygodne korzystanie przez domowników.

Oprócz wymiarów samych schodów warto zwrócić uwagę na kwestią balustrady. Jest to naturalne wykończenie konstrukcji, a przy tym dodatkowe podparcie podczas pokonywania odległości pomiędzy piętrami. Barierki są szczególnie istotne np. gdy w danym domu zamieszkują dzieci – wówczas balustrada stanowi dodatkowe zabezpieczające ogrodzenie.

Wybierając schody drewniane, wymiary i sposób poprowadzenia biegu należą do niezwykle ważnych elementów. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące tej tematyki, zapraszamy do kontaktu – z chęcią udzielimy porad oraz zaprezentujemy rozwiązania pasujące do niemal każdego pomieszczenia.

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.