Kręcone schody czy zabiegowe – które wybrać?

Schody kręconeKonstrukcje takie jak kręcone schody mają liczną grupę zwolenników.

Najczęściej zwraca się uwagę na dekoracyjny charakter tego typu rozwiązań.

Istnieje także konstrukcja o podobnych założeniach, jednak wymagająca mniej miejsca oraz cechująca się większą subtelnością – mowa o schodach zabiegowych.

Warto odróżnić te dwie propozycje oraz przedstawić ich najważniejsze cechy.

Dekoracyjne kręcone schody

Kręcone schody (inaczej wachlarzowe) oparte są na planie elipsy lub spirali. Poszczególne stopnie zakręcają wokół pionowej osi. Efekt ten uzyskuje się poprzez przygotowanie stopni o różnych szerokościach – wymiar po wewnętrznej stronie jest o wiele węższy niż na zewnątrz.

W związku z oryginalnym planem, schody tego typu najczęściej posiadają różnorodne motywy dekoracyjne. Jest to szczególnie zauważalne w ciekawych projektach balustrad. Z drugiej jednak strony sprawia to, że tego typu konstrukcje są trudne do wizualnego ukrycia – z zasady rzucają się w oczy.

Oczywiście takie schody zajmują mniej miejsca niż np. proste jednobiegowe schody. Jednak rozwiązania tego typu najczęściej opierają się na stelażu oraz wyposażone są w policzki (czyli boczne elementy konstrukcyjne).

Subtelne schody zabiegowe

Schody dywanowe zabiegowe wymagają dużo mniej przestrzeni niż wspomniane wcześniej konstrukcje. Oprócz tego pozwalają na większe wtopienie się w dane pomieszczenie.

Konstrukcja dywanowa wymaga montażu do ściany – w związku z tym schody nie zajmują zbyt wiele przestrzeni.

Budowa schodów zabiegowych polega na wykorzystaniu zabiegów zmieniających bieg schodów. Jednak konstrukcja ta zakręca we wskazanym punkcie – o 90 lub 180 stopni. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie większej wygody – bowiem nie wszystkie stopnie muszą mieć zróżnicowaną szerokość.

Oprócz tego konstrukcje zabiegowe mogą być wyposażone w spocznik, czyli platformę pozwalającą na odpoczynek podczas wchodzenia po stopniach. W przypadku schodów krętych nie stosuje się takiego rozwiązania.

Można dojść do wniosku, że kręcone schody są przeznaczone dla osób, które chcą, aby schody rzucały się w oczy. Pasują one głównie do pomieszczeń o większych powierzchniach. Jeżeli natomiast interesują Państwa rozwiązania, które mogą bardzo dobrze wkomponować się w otoczenie, polecamy przede wszystkim schody zabiegowe.

Zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami tego typu rozwiązań, a także w celu uzyskania szczegółowej wyceny.

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.