Co to są schody dywanowe i czym się wyróżniają?

Solidne i minimalistyczne schody dywanowe są urokliwym elementem wykończenia nowocześnie zaaranżowanych wnętrz. Dzięki konstrukcji pozbawionej policzków – czyli bocznych elementów konstrukcyjnych, do których montuje się stopnie – sprawiają wrażenie lekkości i pozwalają uwypuklić urok zastosowanych materiałów.

W zależności od preferencji klienta mogą być wykonane z odmiennych rodzajów drewna, z wykorzystaniem różnych typów balustrad oraz opierać się na mniej lub bardziej zaawansowanych projektach.

Przy wyborze takiego typu schodów warto zwrócić uwagę na szereg szczegółów – aby przez lata być w pełni zadowolonym z zainstalowanych schodów.

Rodzaje drewna – różnice estetyczne oraz konstrukcyjne

Schody dywanoweIstnieje wiele rodzajów drewna, z których można wykonywać schody o konstrukcji dywanowej. Różnią się nie tylko kształtem słojów czy ubarwieniem (które zresztą może zmieniać się pod wpływem tlenu oraz nasłonecznienia), ale także oddziaływaniem na otoczenie w danym pomieszczeniu.

Surowce takie jak np. orzech amerykański, dzięki doskonałym właściwościom grzyboodpornym, wyróżniają się doskonałą trwałością i chętnie wykorzystywane są do tego typu konstrukcji.

Wszystkie wykorzystywane przez nas rodzaje drewna charakteryzują się wysoką jakością.

Jaką balustradę wybrać?

Decydując się na taki rodzaj konstrukcji schodów warto dobrze przemyśleć kwestię wyboru balustrady.

Schody pozbawione poręczy mogą zyskać na wizualnej lekkości, jednak – ze względu na brak oparcia – takie rozwiązanie nie jest polecane w przypadku użytkowania przez osoby starsze lub dzieci.

Aby wydobyć naturalną lekkość ze schodów warto zdecydować się na balustrady szklane. Dobrym rozwiązaniem są również elementy wykonane ze stali nierdzewnej z delikatnym wykończeniem drewna.

Schody dywanowe na dowolnym etapie budowy

Zazwyczaj schody dywanowe planuje się już na etapie planowania budynku, ale jeśli są już Państwo w bardziej zaawansowanych pracach, zachęcamy do kontaktu – doradzimy, czy schody dywanowe mogą być zainstalowane w danym miejscu. Ściany oraz elementy sąsiadujące muszą być na tyle mocne, aby utrzymać konstrukcję schodów.

Wymiary schodów wyliczane są na podstawie wysokości kondygnacji – czyli odległości od podłogi dolnej do górnej. Schody należy zaprojektować tak, aby były ergonomiczne i odpowiadały przeciętnej długości kroku człowieka. Zazwyczaj wylicza się to według wzorca – podwójna wysokość schodu po dodaniu jego głębokości powinna wahać się w granicach 60-65 cm.

Spójna aranżacja wnętrza

Bardzo estetycznie wygląda aranżacja, w której schody są wykonane z tego samego rodzaju drewna co inne posadzki w pomieszczeniu. Aby wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom klienta oferujemy także projektowanie i wykonywanie podłóg – co pozwoli na uzyskanie jednolitego aranżu w danym pomieszczeniu.

Jeżeli interesują Państwa schody dywanowe, zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół oferuje doradztwo już na etapie planowania – aby, redukując koszty, uzyskać takie wykończenie wnętrza, które urzekać będzie przez lata. Wdrażamy także rozwiązania do gotowych budynków.

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.