Czy warto decydować się na schody spiralne?

Schody spiralneSchody spiralne są rozwiązaniem spotykanym przede wszystkim w klasycznie urządzonych wnętrzach. Konstrukcje tego typu pełnią bardzo zauważalną funkcję dekoracyjną.

Jednak daje się dostrzec, że takie realizacje we współczesnych wnętrzach widzi się dużo rzadziej.

Czy przemawia za tym zmieniająca się moda, a może chodzi o konkretną specyfikę tego rodzaju schodów?

Na czym polegają schody spiralne?

Przytoczone schody spiralne pną się w górę na planie koła lub elipsy – gdzie poszczególne stopnie niejako tworzą spiralę. Ze względu na swą konstrukcję nazywane są również kręconymi.

Stopnie zakręcają dzięki zastosowaniu zmiennych wymiarów tych elementów. Po stronie wewnętrznej mają o wiele mniejszą szerokość niż na zewnątrz. Dlatego też automatycznie sprawia to, że bieg schodów staje się kręty.

Zalety i wady schodów spiralnych

Do największych zalet tego rodzaju schodów trzeba zaliczyć fakt, że zajmują one stosunkowo niewiele powierzchni. Dzięki temu da się połączyć kondygnacje budynku nie zabierając przy tym niepotrzebnie przestrzeni.

Oprócz tego takie schody bardzo często posiadają atrakcyjne zdobienia, które mają wzmocnić ich funkcję dekoracyjną. W związku z tym, że są trudne do ukrycia (wkomponowania w pomieszczenie) wykonywane są w ten sposób, aby były jak najbardziej atrakcyjne estetycznie.

Do największych wad takich rozwiązań koniecznie trzeba zaliczyć stosunkowo niewielki poziom wygody. W związku z ich krętym biegiem, podczas korzystania trzeba zawsze umieszczać stopę na tej samej części stopni. Dlatego też balustrada jest nieodzownym elementem takich konstrukcji – bez niej trudno o bezpieczeństwo podczas wchodzenia.

Czy warto stosować takie schody?

Decyzja o tym czy warto decydować się na schody spiralne zależy od bardzo wielu czynników. Jeżeli komuś zależy na połączeniu pięter z wykorzystaniem niewielkiej przestrzeni, a przy tym nie kładzie dużego nacisku na wygodę – wówczas warto rozważyć ich instalację.

Jeżeli natomiast zależy Państwu na tym, aby schody doskonale wkomponowały się w aranżację wnętrza, a przy tym gwarantowały maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz wygody – polecamy schody zabiegowe.

Mogą one połączyć piętra z wykorzystaniem podobnej przestrzeni, a przy tym pozbawione są wad konstrukcji spiralnych. Co bardzo ważne – mogą być to konstrukcje dywanowe lub półkowe, które gwarantują wizualną lekkość i uwidaczniają naturalne piękno drewna. Zachęcamy do zobaczenia tego typu konstrukcji w naszej galerii.

Zapraszamy Państwa do kontaktu – z chęcią zaprezentujemy także inne rozwiązania, które będzie można zaadaptować nawet na niewielkich przestrzeniach.

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.