Schody kręcone – wygodne i praktyczne?

Schody kręconeChoć schody kręcone wciąż spotykane są w licznych wnętrzach, można spotkać się z opiniami, że nie należą one do najwygodniejszych.

Również da się usłyszeć, że mimo niewątpliwej funkcji dekoracyjnej, takie formy bardzo często wizualnie obciążają dane pomieszczenie.

Czy w rzeczywistości tego typu konstrukcje są zasłużyły sobie na takie zarzuty?

Jakie alternatywy istnieją dla tego rodzaju schodów?

Na czym polegają schody kręcone?

Konstrukcje kręcone oparte są na planie koła i elipsy. Poszczególne stopnie mają mniejszą szerokość wewnątrz oraz większą na zewnątrz. W konsekwencji schody kręcone rozkładają się niczym wachlarz – i z tej przyczyny często bywają nazywane wachlarzowymi.

Fakt zróżnicowanej szerokości stopni, który jest podstawą tego typu schodów, skutkuje w tym, że podczas wchodzenia można odczuć pewien dyskomfort. W zależności od miejsca postawienia stopy ma się do dyspozycji zupełnie odmienne powierzchnie podparcia. Dlatego też – w celu zwiększenia bezpieczeństwa – barierki na schody są elementem niemalże niezbędnym.

Estetyka schodów kręconych

Takim schodom nie można odmówić uroku. Pięknie prezentują się w klasycznie urządzonych wnętrzach, w związku z czym bardzo często posiadają interesujące zdobienia. Oprócz tego nierzadko umieszcza się je w centralnym punkcie domu (np. w salonie).

Dlatego też tego typu konstrukcje są bardzo widoczne i niezmiernie trudno je ukryć. Nie oznacza to jednak, że osoby chcące połączyć dwie kondygnacje na stosunkowo niewielkiej powierzchni pozbawione są żadnej alternatywy.

Rozwiązanie alternatywne

Polecamy Państwu schody zabiegowe, które nie wymagają wiele miejsca, a przy tym mogą być wykonane w rozmaitych formach. Ich konstrukcja opiera się na zastosowaniu zabiegów, które łamią schody (najczęściej pod kątem prostym lub półpełnym). W praktyce wygląda to tak, że jedynie stopnie tworzące ów zabieg posiadają zmienne szerokości. Dzięki temu jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze.

Natomiast jeżeli zdecydują się Państwo na konstrukcje dywanowe lub wspornikowe, uzyskują Państwo wrażenie niezwykłej lekkości. Takie realizacje pozwalają na bardzo dobre wkomponowanie się w aranżację wnętrza.

Choć schody kręcone mają swój urok, nie są one pozbawione wad. Dlatego też warto mieć świadomość istnienia alternatywnych rozwiązań, które mogą doskonale pasować do Państwa wnętrz. Jeżeli są Państwo zainteresowani takimi schodami – zachęcamy do kontaktu.

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.