Schody okrągłe – czy warto się na nie decydować?

Schody okrągłeSchody okrągłe to konstrukcja, którą można spotkać w wielu domach.

Dzięki oparciu na planie koła, pozwalają one na zaoszczędzenie przestrzeni w danym pomieszczeniu.

Jednocześnie należy zauważyć, że powyższe schody nie należą do wygodnych dla użytkowników.

Czy istnieją alternatywy dla tego typu konstrukcji?

Budowa schodów okrągłych

Bieg okrągłych schodów zakręca ku górze dzięki zastosowaniu stopni o zmiennych szerokościach – węższych po wewnętrznej stronie. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca, jednak niestety nie jest wygodne.

Komfortowe podparcie dla stopy osoby wchodzącej można znaleźć tylko w środkowej części stopnia. Podczas korzystania ze schodów należy mieć to stale na uwadze i odpowiednio stawiać kroki.

A może samodzielny montaż?

Schody okrągłe bardzo często występują w wersji systemowej – do samodzielnego montażu. W związku z tym, że konstrukcje te są stosunkowo proste, ich zamontowanie może zająć nawet kilka godzin i nie wymaga udziału fachowca.

Takie rozwiązanie jest bez wątpienia o wiele tańsze od konstrukcji wykonywanych na wymiar. Opisywane schody można kupić nawet w marketach budowlanych w cenie kilku tysięcy złotych.

Niestety – niska cena nie idzie w parze z trwałością. Takie schody są dobre jedynie jako rozwiązania prowizoryczne. Mogą się sprawdzić jako tymczasowe połączenie pomiędzy pokojem a antresolą, ale zdecydowanie nie nadają się do nowoczesnych, ciekawie zaaranżowanych wnętrz.

Schody okrągłe – alternatywy

Ciekawym rozwiązaniem, które może zapewnić komfort dla domowników, a jednocześnie charakteryzować się wytrzymałością są schody zabiegowe. Konstrukcje takie wyposażone są w zabiegi, które łamią bieg schodów. Dzięki temu użytkownik ma do czynienia z zakręcającymi schodami jedynie w kilku miejscach – przez większość drogi może korzystać z wygodnego biegu, takiego jak w schodach prostych.

Dzięki wyposażeniu takich konstrukcji w balustradę, mogą Państwo zyskać dodatkowe podparcie. Jest to szczególnie istotne, jeżeli w danym domu przebywają dzieci lub osoby starsze.

Zapraszamy Państwa do zobaczenia galerii, w której prezentujemy nasze realizacje. Okazuje się, że schody okrągłe mogą być z powodzeniem zastąpione innymi, ciekawymi konstrukcjami. Zachęcamy do kontaktu, jeżeli potrzebują Państwo jakiejkolwiek porady dotyczącej wyboru schodów.

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.