Po co instalować balustrady na schody?

Balustrady na schodyChociaż balustrady na schody nie są obowiązkowym elementem w domach mieszkalnych, to często trudno sobie wyobrazić takie konstrukcje bez odpowiedniego podparcia.

Rolą barierek jest zapewnienie wygody i bezpieczeństwa dla domowników. Oprócz tego pełnią bardzo ważną funkcję estetyczną – stanowiąc istotne uzupełnienie konstrukcji schodów.

W nowoczesnych wnętrzach duży nacisk kładzie się na lekkość i oryginalność wystroju. Czy w celu zmaksymalizowania takiego efektu trzeba rezygnować z barierek?

Balustrady na schody – kwestie techniczne

Barierki, aby prawidłowo pełniły swoją funkcję, muszą posiadać odpowiednie parametry techniczne. Bezsprzecznie muszą one zostać wykonane bardzo solidnie, aby gwarantować pełne podparcie. Jednak ważnym aspektem są też odpowiednie wymiary balustrady.

Minimalna wysokość jaką powinny mieć balustrady na schody to 90 cm (liczone do wierzchniej części poręczy). Natomiast w domach wielorodzinnych lub budynkach użyteczności publicznej wartość ta wzrasta do 110 cm.

Dzięki prawidłowo wykonanym balustradom osoby korzystające ze schodów mają zapewnione podparcie podczas wchodzenia po schodach. Takie rozwiązanie sprawia, że korzystanie z konstrukcji jest o wiele mniej męczące.

Poza tym balustrady na schody powinny być montowane w budynkach, w których przebywają dzieci oraz osoby starsze – w celu zapewnienia ich najwyższego bezpieczeństwa.

Walory estetyczne barierek

Widać więc, że poręcze spełniają ważną rolę dla konstrukcji schodów. Jednak oprócz tego pełnią funkcję dekoracyjną. Balustrada drewniana jest doskonałym uzupełnieniem dla konstrukcji wykonanej z tego surowca.

Jednak w przypadku lekkich konstrukcji typu schody półkowe zabudowana balustrada może być zbyt dużym wizualnym obciążeniem. Wówczas w naszych realizacjach stosujemy rozmaite połączenia materiałów takich jak szkło czy stal nierdzewna, które znakomicie spełniają swoją funkcję, jednocześnie nie dodając konstrukcji ciężaru.

Warto zaznaczyć, że w swoich realizacjach stosujemy wzmocnione szkło hartowane, zabezpieczone przed stłuczeniem. Dzięki temu nie muszą Państwo przejmować się jego uszkodzeniem – nawet podczas użytkowania przez najmłodszych domowników.

Balustrady na schody to ważny element wnętrza, stanowiący jego istotną dekorację oraz zwiększający komfort domowników. Nawet w nowocześnie zaprojektowanych minimalistycznych pomieszczeniach uda się wybrać taki wariant, który będzie pasował do aranżacji Państwa domu.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia naszej galerii, w której prezentujemy m.in. interesujące połączenia nowoczesnych barierek z lekkimi schodami dywanowymi czy wspornikowymi.

 

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.