Dlaczego schody dębowe są tak bardzo popularne?

Schody dęboweSchody dębowe są powszechnie uznawane za jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań.

Drewno to cieszy się ogromną popularnością – ze względu na swój atrakcyjny wygląd oraz bardzo dużą trwałość.

Czy w dalszym ciągu warto decydować się na schody wykonane z dębiny, a może lepiej zdecydować się na coś mniej popularnego?

Czym charakteryzuje się dąb?

Dlaczego dąb cieszy się tak dużą popularnością? Przede wszystkim ze względu na swoją trwałość. Jest to drewno bardzo twarde, charakteryzujące się dużą odpornością na ścieranie i zarysowania. Oznacza to, że trzeba je szlifować nawet kilkakrotnie rzadziej niż w przypadku innych gatunków.

Jedną z ważniejszych cech charakterystycznych drewna dębowego jest jego bardzo dobrze widoczne usłojenie. Nieregularne zwoje sprawiają, że podłoga wygląda naprawdę interesująco – i absolutnie niemonotonnie.

Dąb charakteryzuje się ubarwieniem szaro-żółtym, jednak pod wpływem czasu barwa staje się coraz ciemniejsza – w stronę miodowej lub ciemnego brązu.

Warto zwrócić uwagę także na wykończenie dębu – bielenie, wędzenie, lakierowanie czy olejowanie. Wszystko to będzie mieć duży wpływ nie tylko na barwę, ale także trwałość schodów.

Schody dębowe bardzo dobrze wyglądają w wielu rodzajach wnętrz, choć wskazuje się, że jasne otoczenie może doskonale uwypuklić charakter tego materiału. Co bardzo ważne – odcienie dębiny są bardzo popularnym kolorem stosowanym zarówno w meblach drewnianych, jak i okleinowanych. W związku z tym można w prosty sposób zadbać o ujednolicenie aranżacji wnętrza.

Schody dębowe a może inny gatunek?

Innym popularnym gatunkiem drewna, który często używany jest do produkcji schodów, jest jesion. Do największych zalet tego materiału zaliczyć można jego atrakcyjną kolorystykę oraz bardzo dobrze widoczne usłojenie. Sprawia to, że schody wykonane z tego drewna wyróżniają się ciekawym wyglądem. Jest to szczególnie ważne w przypadku schodów dywanowych czy półkowych, w których nacisk położony jest na naturalne piękno drewna.

Oprócz tego wybierać można z bardzo szerokiego katalogu drewna egzotycznego. Gatunki takie jak merbau, teak czy sapeli wyróżniają się nie tylko atrakcyjnym wykończeniem, ale także pozytywnym wpływem na mikroklimat w danym pomieszczeniu.

Jeżeli mają Państwo wątpliwości dotyczące tego, czy zdecydować się na schody dębowe, czy też na inny gatunek drewna, zachęcamy do zobaczenia galerii naszych realizacji oraz zapraszamy do skontaktowania się z nami.

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.