Schody wachlarzowe a zabiegowe – które wybrać?

Schody wachlarzoweSchody wachlarzowe to niewątpliwie bardzo atrakcyjne rozwiązanie.

Poszczególne stopnie rozwijające się niczym wachlarz robią naprawdę duże wrażenie, jednak trzeba zauważyć, że wymagają one wykorzystania bardzo dużej przestrzeni.

Schody o konstrukcji zabiegowej mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla powyższego rozwiązania.

Czym charakteryzują się schody wachlarzowe?

Wybierając konstrukcję schodów do domu, dba się przede wszystkim o to, aby zapewnić ciąg komunikacyjny pomiędzy dwoma (lub więcej) piętrami budynku. Jednak trudno nie zauważyć, że pełnią one także bardzo ważną funkcję dekoracyjną.

Schody wachlarzowe to rozwiązanie pełne przepychu. Stopnie mają kształt trapezu i są oparte na planie łuku (lub elipsy). Takie rozwiązanie wymaga zaangażowania bardzo dużej przestrzeni, tak aby węższa część stopnia miała odpowiednią długość (w przedziale 15-20 cm). W związku z tym takie schody umieszcza się w centralnym punkcie pomieszczenia – i niemal zawsze stanowią one główny, najbardziej przykuwający uwagę element aranżacji wnętrza.

Schody zabiegowe – dlaczego warto im się przyjrzeć?

Dla osób, które nie dysponują dużą ilością przestrzeni w domu zdecydowanie poleca się schody zabiegowe. Takie konstrukcje wykorzystują stopnie o zróżnicowanej szerokości w momencie łamania biegu schodów. W miejscu zakrętu wewnętrzna część stopnia jest węższa od tej umieszczanej przy ścianie. Schody zabiegowe mogą być także wyposażone w spocznik, czyli platformę, na której użytkownik może odpocząć podczas wchodzenia na piętro.

Takie rozwiązanie sprawia, że da się poprowadzić schody na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W związku z tym konstrukcje zabiegowe można umieścić w rogu danego pomieszczenia.

Polecamy szczególnie schody zabiegowe w typie dywanowym. Taka konstrukcja wygląda jak atrakcyjny drewniany dywan zawieszony w powietrzu. Zapraszamy do zobaczenia tego typu realizacji w naszej galerii.

Jak widać schody wachlarzowe są dość problematycznym rozwiązaniem, wymagającym sporo wolnej przestrzeni. Konstrukcje dywanowe z zakręcającym biegiem mogą być naprawdę interesującą alternatywą – są wygodne i wymagają znacznie mniej wolnego miejsca.

Gdyby potrzebowali Państwo dodatkowych informacji dotyczących oferty schodów, kosztów realizacji oraz możliwości ich montażu w konkretnych pomieszczeniach – zawsze chętnie służymy pomocą.

 

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.