Nowoczesne barierki na schody – jak je zaprojektować?

Barierki na schodyBarierki na schody, oprócz zwiększania wygody domowników, stanowią także bardzo ważny element dekoracyjny.

Jeżeli są wykonane według dobrze przemyślanego projektu, potrafią atrakcyjnie wkomponować się do wystroju wnętrza.

Trzeba przyznać, że przy wyborze balustrad – opcji jest naprawdę wiele.

Barierki na schody – po co je stosować?

Dlaczego montuje się barierki na schody? Balustrady są podzielone na dwa elementy. Pierwszy z nich to poręcze. które przede wszystkim zapewniają wygodne podparcie dla dłoni podczas poruszania się pomiędzy piętrami. Natomiast wypełnienie balustrad stanowi granicę schodów – tym samym zwiększając bezpieczeństwo domowników.

Warto zwrócić uwagę, że balustrada powinna mieć także odpowiednią wysokość – aby użytkownik schodów mógł znaleźć wygodne podparcie. Przyjmuje się, że poręcze powinny być umieszczone na wysokości od 90 do 110 cm.

W minimalistycznych wnętrzach niekiedy rezygnuje się z zainstalowania barierek – w celu uzyskania jak największej lekkości schodów oraz ich wizualnego ukrycia w danym wnętrzu. Jednak jeżeli w danym domu mieszkają dzieci lub osoby starsze – raczej odradza się takie rozwiązanie. W końcu brak zabezpieczenia krawędzi schodów jest dużym utrudnieniem dla domowników.

Z jakich materiałów wykonać barierki?

Balustrady można wykonywać z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się balustrady drewniane, jednak w nowoczesnych wnętrzach, w których umieszczono schody dywanowe czy wspornikowe, bardzo często stosuje się także metal czy szkło. Projekty takich rozwiązań mogą być naprawdę interesujące – zapraszamy do zobaczenia przykładów naszych realizacji, które prezentujemy w galerii.

Ważne jest, aby w przypadku łączenia materiałów, same poręcze zostały wykonane z drewna. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie – na tyle twarde by zapewnić stabilne podparcie, a jednocześnie nie tak zimne w dotyku jak metal czy szkło.

Czy warto montować barierki na schody? Bez wątpienia tak. Jeżeli zdecydują się Państwo na unikalny projekt oraz ciekawe połączenia materiałów, będzie to atrakcyjny element dekoracyjny w danym pomieszczeniu. Oprócz tego każdy z domowników zdecydowanie doceni możliwość podparcia dla rąk, podczas przechodzenia pomiędzy piętrami. Potrzebują Państwo dodatkowych informacji? Zapraszamy do skontaktowania się z nami!

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.