Czy warto decydować się na schody gięte?

Schody gięteSchody gięte oparte są na planie łuku oraz posiadają zaginane elementy.

Najczęściej towarzyszą im zakrzywione poręcze oraz policzki – czyli boczne elementy konstrukcyjne, do których montowane są poszczególne stopnie.

Konieczność specjalnej obróbki drewna sprawia, że koszt takiej realizacji znacząco się zwiększa.

W związku z oparciem konstrukcji na widocznym stelażu, schody tego typu bardzo często posiadają silną funkcję dekoracyjną.

Schody gięte – czym są?

W związku z faktem, że schody gięte oparte są na zakrzywionych elementach konstrukcyjnych, schody dywanowe rzadko wykonywane są w ten sposób. Są one bowiem pozbawione – poprzez swoje parametry konstrukcyjne – wspomnianych policzków.

W schodach giętych to właśnie policzki odpowiadają za odpowiednią stabilność oraz wytrzymałość schodów. Wizualnie lekkie konstrukcje takie jak schody półkowe czy dywanowe wymagają – w mniejszym lub większym stopniu – połączenia ze ścianą nośną.

Wzmacnianie funkcji dekoracyjnej

Opisywane schody gięte – w związku z faktem posiadania specjalnej konstrukcji – są przeważnie bardzo widoczne. W tym celu wykorzystuje się rozliczne elementy dekoracyjne, które sprawiają, że konstrukcje te traktowane są jako ozdoba.

Jednak nie wszystkim do gustu przypadają rozliczne ornamenty umieszczane np. na poręczach. W przypadku wykorzystania schodów drewnianych, samo drewno może być interesującą dekoracją. Dodatkowo istnieje możliwość rozszerzenia funkcji dekoracyjnej za pomocą ciekawie przygotowanej balustrady.

Możliwe alternatywy dla giętych schodów

Jako alternatywę polecamy schody zabiegowe, które mogą zakręcać o 90 lub 180 stopni. Wykorzystanie zabiegu zmienia bieg takich schodów, w związku z czym można uzyskać ciekawy efekt – zajmujący stosunkowo mniej powierzchni, a przy tym zapewniający wysoki poziom wygody. Tego typu rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom giętych konstrukcji.

Jeżeli w danym pomieszczeniu nie znajduje się wiele przestrzeni, wówczas schody gięte nie będą odpowiednim rozwiązaniem. Oferowane przez nas rozmaite typy konstrukcji – zarówno dywanowe, jak i wspornikowe – oparte na różnych projektach – np. jednobiegowych lub zabiegowych – są ciekawymi propozycjami, które doskonale sprawdzają się w wielu typach pomieszczeń.

Dobór schodów zależy od specyfikacji oraz aranżacji danego pomieszczenia. Zapraszamy Państwa do kontaktu w celu przedstawienia najbardziej satysfakcjonujących projektów.

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.