Czy schody w salonie to na pewno dobry pomysł?

Schody w salonieW wielu wnętrzach spotyka się nowoczesne schody w salonie. Czy takie umiejscowienie konstrukcji nie będzie kłopotliwe dla domowników?

Jaki wpływ mają takie schody na dane pomieszczenie?

Okazuje się, że takie rozwiązanie może być naprawdę dobrym pomysłem.

Po co montować schody w salonie?

Schody mają bardzo ważny wpływ na wygodę korzystania z domu czy biura. Łącząc piętra budynku, powinny uwzględniać wygodę i bezpieczeństwo domowników.

Właściciele domów często decydują się na schody w salonie, w celu jak najlepszego zoptymalizowania przestrzeni, którą dysponują. Wydzielenie nawet niewielkiej klatki schodowej może być problematyczne, niepotrzebnie zajmując powierzchnię. A przecież montaż schodów wcale nie musi wiązać się z ograniczeniem miejsca w salonie czy innych pomieszczeniach.

Jakie schody wybrać do salonu?

W związku z tym, że salon stanowi centralny punkt domu, przestrzeń przeznaczoną do spędzania wolnego czasu – w przypadku instalowania schodów trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze – powinny one zostać umieszczone w miejscu, które nie będzie zaburzać ciągów komunikacyjnych – tak, aby korzystanie z nich nie utrudniało dnia codziennego domowników.

Tutaj pojawia się pytanie – gdzie zainstalować schody w salonie? Najlepiej będzie umieścić je w bocznych częściach pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawi, że konstrukcja w żaden sposób nie zaburzy korzystania z salonu.

Kolejna kwestia wiąże się z wyborem odpowiednich schodów. W takich sytuacjach najbardziej polecane są konstrukcje dywanowe lub wspornikowe. Pierwsze z nich idealnie wkomponują się we wnętrze, m.in dzięki brakowi widocznego stelaża czy też bocznych elementów konstrukcyjnych (policzków). Natomiast schody wspornikowe, które wyrastają ze ściany niczym drewniane półki, obok pełnienia swojej głównej funkcji, będą także atrakcyjnym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu.

Materiały i wykończenie mają znaczenie

Szczególnie podczas aranżacji salonu trzeba pamiętać, jak bardzo ważny jest wybór odpowiedniego drewna. To czy zdecydują się Państwo na jesion, orzech, merbau czy wenge zależy od tego, jakie kolory mają dominować w danym pomieszczeniu. Trzeba również pamiętać, że na wygląd konstrukcji bardzo duży wpływ ma także wykończenie drewna. Na Państwa życzenie można je np. bielić, wędzić, olejować czy lakierować.

Widać, że wybór jest naprawdę szeroki – wiele przykładów realizacji można zobaczyć w naszej galerii.

Schody w salonie to bardzo dobry pomysł, pozwalający na jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni. Z chęcią podzielimy się swoim doświadczeniem – pomagając Państwu już na etapie projektowania pomieszczenia.

 

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.