Co wybrać: schody gięte czy zabiegowe? Porównanie

Schody gięteKlasyczne schody gięte kojarzą się przede wszystkim z bogato zdobionymi konstrukcjami. Tego typu realizacje umieszczane są przede wszystkim we wnętrzach, w których mocny nacisk kładziony jest na bogatą ornamentykę. Z kolei schody zabiegowe są chętnie stosowane w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Na czym polegają różnice pomiędzy oboma konstrukcjami?

Schody gięte – na czym polegają?

Jeżeli chodzi o schody gięte, pojęcie to stosuje się do opisywania konstrukcji, w których poszczególne stopnie mają zaokrąglony kształt. Wiąże się to z faktem, że w tego typu realizacjach bieg poprowadzony jest na planie elipsy. Takie połączenie pięter sprawia, że osoba wchodząca po schodach cały czas idzie po łuku. Dzięki takiemu zakręconemu biegowi, konstrukcje gięte stanowią bardzo dobre rozwiązanie podczas łączenia pięter na niewielkiej powierzchni.

Schody gięte są często wzbogacone o wiele elementów dekoracyjnych. Drewniane, zaokrąglone balustrady dobrze korespondują np. z ornamentyką roślinną. W związku z tym takie schody stanowią atrakcyjny dodatek do bogato zdobionych aranżacji.

A może schody zabiegowe?

Innym sposobem połączenia pięter na niewielkiej powierzchni są schody zabiegowe. W przypadku takich konstrukcji bieg przez większość czas poprowadzony jest na linii prostej, a zakręca on jedynie w momencie złamania. Takie rozwiązanie sprawia, że stopnie mają przeważnie takie same wymiary – tym samym umożliwiając wygodne korzystanie ze schodów. Jedynie w momencie zabiegu użytkownik musi skręcić o 90 lub 180 stopni.

Takie konstrukcje nie mają w sobie tak wielu giętych elementów, dlatego też nie stosuje się przy nich ornamentyki. W przypadku wyboru schodów dywanowych zabiegowych, nacisk położony jest przede wszystkim na naturalne piękno drewna. Oczywiście takie konstrukcje można wzbogacić o rozmaite balustrady, wykorzystujące np. drewno, szkło czy stal. O tym, jak prezentują się takie połączenia, mogą się Państwo przekonać oglądając naszą galerię realizacji.

Nieważne czy będą to schody gięte, wachlarzowe czy zabiegowe – zawsze najważniejsze jest jak najlepsze dopasowanie konstrukcji do danego wnętrza. Pragniemy zaznaczyć, że mogą Państwo liczyć na naszą pomoc już na etapie projektu, tak aby być w pełni zadowolonym z oddanej do użytku realizacji.

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.