Najczęściej popełniane błędy

Schody są jednym z istotniejszych elementów konstrukcyjnych wielopoziomowych mieszań i domów. Powinny zapewniać nam bezpieczeństwo i komfort w trakcie przechodzenia przez kolejne stopnie. Prawidłowo wykonane są w stanie nie tylko oferować wygodę, lecz również wnieść do wnętrz sporo stylu. Nie od dziś wiadomo, że jedynie połączenie komfortu, bezpieczeństwa i atrakcyjnego wyglądu stanowić będzie mieszankę wywołującą zadowolenie u mieszkańców.

Już na etapie projektowania schodów, które zagoszczą w naszym salonie czy przedpokoju, można popełnić liczne błędy, które skutecznie odbiorą nam radość z odbioru wykonanych konstrukcji. Niektóre zaniedbania skutkować będą zmęczeniem w trakcie pokonywania kolejnych stopni, inne prowadzić mogą do potykania się o nie, a nawet upadków. Chcąc uniknąć podstawowych błędów warto poznać specyfikę schodów, zasady które wpływają na ich użyteczność i dołożyć wszelkich starań, by mając na uwadze aspekty techniczne zadbać o ich atrakcyjny wygląd.

Schody wstawiane „na siłę”

Może wydawać się nieprawdopodobne, jednak nadzwyczaj często schody zostają pominięte w trakcie etapu projektowania pomieszczeń. Niektórzy nie uwzględniają ich uważając, że będą zbędne, inni po prostu zapominają o wygospodarowaniu odpowiedniej ilości miejsca na stopnie. Jakie są skutki takiego postępowania? Schody zostają wepchnięte „na siłę” do pomieszczenia, ich lokalizacja jest przypadkowa, co prowadzi nie tylko do niewygodnego korzystania, ale również negatywnie wpływa na estetykę pomieszczenia.

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą producenci schodów, proponując rozwiązania dopasowane do wystroju, mocno odbiegające od tradycyjnych. Schody dywanowe czy półkowe pozwolą na „wpakowanie” ich do trudnych kompozycyjnie pomieszczeń, finalnie wyglądając jakby zamysł projektanta przewidywał ich wykorzystanie.

Dysonans wielkościowy między schodami, a pomieszczeniem

Sytuacja szczególnie często spotykana w niewielkich wnętrzach – schody przytłaczają, swoją wielkością niepotrzebnie zabierają kolejne metry kwadratowe nadając pomieszczeniom klaustrofobiczny charakter. W związku z dostępnością mnóstwa różnych stylów, ułożeń stopni, nietrudno dopasować schody do metrażu.

W małych wnętrzach doskonale sprawdzą się spiralne odmiany, duże pozwolą na więcej zostawiając projektantowi pole do popisu, dzięki czemu może uczynić z nich element dekoracyjny. Co ciekawe, również w przypadku dużych metraży może zachodzić dysonans wielkościowy – wąskie schody „zgubią” się w przestronnych wnętrza, będą niepotrzebnie niewygodne, stracą możliwości ozdobne.

Różne wielkości stopni

Niezdecydowanie projektantów, brak konsekwencji przy planowaniu lub zmiany dokonywane w trakcie budowy mogą niekorzystnie wpływać również na schody. Jeśli wysokość pomieszczeń będzie różna od planowanej, zmieni się również wysokość stopni – należy o tym pamiętać dokonując modyfikacji wstępnych projektów.

Różne wysokości stopni skutkować będą ogromną niewygodą w trakcie ich pokonywania. Tyko zgodność wymiarów zapewni komfort, ciągłość rytmu oraz bezpieczeństwo.

Niewymiarowe schody

Niektórzy projektanci zapominają o jasnych zasadach, które definiują wygodne i bezpieczne schody. Jeśli wynik równania 2h + s, gdzie „h” odpowiada za wysokość, a „s” za szerokość stopni, zawiera się w granicach 60-65 cm schody wykonane są zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi. Dodatkowo ich wysokość nie powinna przekraczać 18 cm, głębokość wynosić około 30 cm, a minimalna szerokość ok. 80 cm. Stosowanie się do powyższych zaleceń to gwarancja wygody i bezpieczeństwa – warto o tym pamiętać!

Projekt schodów to podstawa

Schody, będące jednym z najważniejszych elementów wystroju w przypadku wielopoziomowych mieszkań i domów, wymagają takiego samego zaangażowania przy projektowaniu, jak chociażby rozkład pomieszczeń. Brak dokładności i konsekwencji lub zwyczajne zlekceważenie tematu może rzutować na nasz komfort i bezpieczeństwo w trakcie mieszkania. Co ważne, większość błędów można wyeliminować jeszcze na początku inwestycji zapewniając sobie komfort na długie lata.

 

 

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.