Komfortowe schody

Schody wewnętrzne czyli element wystroju ułatwiający komunikację między poziomami mieszkania czy domu to jedna z najczęściej wykorzystywanych przez mieszkańców konstrukcji. Przemierzając je kilkukrotnie każdego dnia warto zadbać by były wygodne, zapewniały nam bezpieczeństwo, nie traciły przy tym na wyglądzie. Jakie wymagania muszą spełnić by oferowały komfortowe użytkowanie? Jakiej powinny być wielkości?

W trakcie projektowania pomieszczeń na wielu poziomach, gdzie sporą rolę odgrywać będą schody, warto zastanowić się jak je usytuować aby zapewniały nam wygodne przemieszczanie się oraz nie kolidowały z wystrojem wnętrz. Jeśli chodzi o aspekty techniczne z pomocą przychodzą nam przepisy budowlane określające kształt i wymiary płytek, dbając by kolejne stopnie pozwalały na swobodne wschodzenie, wspinaczkę zostawiając na górskie wędrówki.

Komfort schodów wynika z ich dopasowania do mieszkańców

Przepisy techniczno-budowlane, z których korzystamy w trakcie projektowania i wykonywania schodów to zbiór norm mówiących jakiej wielkości powinny być stopnie i odległości pomiędzy nimi. Stosując się do nich możemy być pewni, że wędrówki po schodach nie będą męczące, pozwolą na swobodne stawianie stóp na kolejnych poziomach.

7_1378203749

Niejednokrotnie wchodząc po schodach mogliśmy spotkać się z sytuacją, że stopnie usytuowane były zbyt wysoko względem siebie. Optymalna wysokość stopni schodów zawiera się w przedziale 15-18 cm. Wielkość ta pozwala na niemęczące podnoszenie nóg. Przepisy definiują również głębokość stopni określając najlepszą wartość na poziomie około 30 cm, zaś minimalną szerokość biegu schodów w okolicach 80 cm.

W przypadku schodów znajdujących się pod ukosem dachu minimalną odległość stopni od dachu określa się na poziomie 205 cm – wartość ta powinna gwarantować komfortowe pokonywanie poziomów. Oczywiście liczba powinna rosnąć wraz ze wzrostem mieszkańców, gdyż to właśnie pod nich dobierane powinny być wszystkie miary.

Równie ważne jak wymiary powinno być usytuowanie schodów. Na etapie projektowania pomieszczeń należy wygospodarować odpowiednią ilość przestrzeni, która pozwoli na wygodne usytuowanie stopni, zapewniając nam komfortowe pokonywanie kolejnych poziomów. Nie można przy tym zapominać o obowiązkowych podestach – górnym i dolnym, który powinien liczyć minimalnie metr długości.

Przechodząc do połączenia wyglądu i wygody, warto dopasować schody do charakteru pomieszczeń. Pozostający w kompozycyjnej harmonii kształt wnętrza może destynować rodzaj schodów – jedno-, dwu- lub trójbiegowych. Podobnie miejsce ich postawienia – przy ścianie najlepiej sprawdzą się schody zabiegowe i dwubiegowe, na środku pomieszczenia – spiralne lub zabiegowe.

Pozytywnie na bezpieczeństwo, a tym samym wygodę użytkowania, wpływają schody o prostych biegach. Jeśli się na nie zdecydujemy pamiętajmy o spocznikach, gwarantujących płynne przejścia w różnych kierunkach.

Dbając o bezpieczeństwo zapewniamy sobie wygodę pokonywania kolejnych stopni

Stosując się do zasad definiowanych przez przepisy techniczno-budowlane mamy pewność, że schody które zagoszczą w naszych pomieszczeniach zagwarantują nam bezpieczeństwo. Oczywiście, poza sprawami czysto technicznymi nie możemy zapominać o materiale z którego wykonane będą schody – ten powinien być twardy, solidny, ale również elastyczny. Co ważne, bezpieczeństwo nierozerwalnie łączy się z wygodą. Jeśli dodamy do tego wygląd pasujący do wystroju zyskujemy kompozycje, z których korzystanie będzie czystą przyjemnością.

Informacja o dofinansowaniu ze środków SWISS CONTRIBUTION

© Copyright 2015 by Broda - Schody Dywanowe, ul. Piotra Skargi 1, Nowy Sącz, Małopolska.